مقاله رفتار شناسی

چگونه DISC به بهبود ارتباطات خانوادگی در آینده شما کمک می کند؟

DISC به شما کمک می کند تا تعامل خود را با اعضای خانواده بهتر کنید و نحوه عملکرد خانواده تان را بهبود بخشید.
بسیاری از افراد DISC را به عنوان ابزاری برای ارتباط با محیط کار می شناسند، بنابراین چگونه می تواند به بهبود تعامل شما با اعضای خانواده کمک کند؟
DISC در ابتدا برای محیط کار ساخته شده بود، اما در دنیای واقعی از همه زمینه های ارتباطی شما فراتر می رود. توانایی برقراری یک ارتباط خوب با مشتری و همکار را ارتقاء داده و می تواند به طور طبیعی به تعامل شخصی شما با دیگران تبدیل شود. بنابراین اطرافیان، ازهمنشینی با شما احساس آرامش و لذت بیشتری خواهند داشت و شما محبوب دلها خواهید شد.

کاربرد DISC در ارتباطات خانوادگی

سبک های رفتاری در یک خانواده ازیک فرد تا فردی دیگر متفاوت است. هنگامیکه شما در بین اعضای خانواده خود قرار دارید، افراد به شیوه های متفاوتی با هم رفتار می کنند. وقتی شما در محیطی آشنا و راحت قرار دارید، کمتر سبک رفتاری خود را تغییر می دهید و خیلی راحت تر با اعضای خانواده خود ارتباط می گیرید. متقابلا اعضای خانواده شما هم متناسب با سبک طبیعی شما رفتار خواهند کرد. بنابراین سبک های رفتاری طبیعی خانواده نمایان خواهد شد.

آیا تاکنون از کار خسته و لرزان به خانه آمده اید؟

احساسات ما بیشتر از محل کار، در خانه تاثیر گذار هستند. خستگی، استرس و عصبانیت عواطف شدیدی هستند که وقتی در خانه مدیریت نشوند، مشکلات فراوانی را در ارتباط با اعضای خانواده بوجود می آورند.

پس از کجا شروع کنیم؟

اول ، ما باید DISC رفتاری خودمان و نحوه ارتباط با دیگران را درک کنیم. در مرحله بعد، می توانیم سبک های DISC اعضای خانواده خود را شناسایی کنیم. هنگامی که ما چگونگی تعامل با دیگران را تشخیص دادیم، می توانیم برای موفقیت در ارتباطات خانوادگی، تکنیک های آموزشی Disc را پیاده کنیم .

چهار سبک رفتاری مختلف در افراد، که زندگی شما را متحول می کند
افراد D یا تسلط گرا

آیا تابحال برای شما پیش آمده که درحین صحبت با یکی از افراد خانواده، فرد دیگری به میان گفتگوی شما آید و اقدام به توصیه هایی برای رفع مشکل نماید؟ افراد D می خواهند مسئول باشند. غالبا صحبت های دیگران را قطع کرده و کنترل بحث را بعهده می گیرند. به عنوان مثال، آنها به همه می گویند وقت آن رسیده است که غذا بخورند، و بدون اینکه منتظر بمانند، شروع به کشیدن غذا برای خود و دیگران می نمایند. با این حال، آنها در کنترل بحران های پیش بینی نشده برتری دارند. اگر سگی وارد شود و پای بوقلمون را از بشقاب مادربزرگ برباید، بلافاصله در میان هرج و مرج مسئولیت آن را بر عهده خواهند گرفت.
به یاد داشته باشید که اعضای خانواده شما به سبک D نیاز به کنترل دیگران دارند. در مباحث خانوادگی به آنها حق انتخاب بدهید. خلاصه صحبت کنید. روی جزئیات تمرکز نکنید. آماده باشید تا بیشتراز حرف زدن گوش کنید. از بحث و گفتگو لذت ببرید، مراقب باشید تا کنایه نزنید زیرا این افراد غالبا به همان اندازه بی پرده و رک می باشند و کمتر احساس خود را نشان می دهند.

افراد I یا تاثیر گذارچگونه ارتباط برقرار می نمایند؟

افراد I پروانه های اجتماعی خانواده شما هستند. آنها عاشق گفتن داستان و مرکز توجه هستند. بسیار معاشرتی و همواره به دنبال تعامل با دیگران هستند. بلند صحبت می کنند و در گفتگو ازدست و اعضای بدن استفاده می کنند لذا در هر مجلسی در مرکز توجه قرار می گیرند. آنها بسیار هیجان زده می شوند و فراموش می کنند که کدام داستان را قبلاً به شما گفته اند، و در آخر همان داستان را تکرار می کنند. دوست دارند دیگران را در آغوش بگیرند. سعی کنید برای صحبت با افراد I، حداقل ۵ تا ۱۰ دقیقه وقت صرف کنید، حتی اگر عجله دارید. داستانهای این افراد غالبا جذاب و سرگرم کننده می باشد،از تعامل با آنها لذت خواهید برد.

افراد S  یا باثبات

تمرکز افراد S بر خانواده است و خود را در اولویت دوم بعد ازخانواده قرار می دهند.

آیا شما آن دسته از اعضای خانواده را دارید که در همه اجتماعات در پشت صحنه کمک می کنند؟ آنها بی سر و صدا به تمیز کردن و شستن ظرف ها کمک می کنند.
شنوندگان خوبی هستند. به یاد داشته باشید که نظرات اعضای خانواده خود را به سبک S جویا شوید. زیرا بخودی خود صحبت نمی کنند، ازآنها سؤال کنید تا بتوانید ارتباط بگیرید. از اعضای خانواده خود به سبک S بیگاری نکشید. آنها احتمالاً هرگز به خانواده “نه” نمی گویند، اما اگر احساس کنند که از این مزیت سوء استفاده می شود، ممکن است، نارضایتی شدیدی پیش بیاید. نارضایتی انفجار گونه!

افراد C یا قانونمند

سبک های C محافظه کار تر هستند وخیلی تمایل به شرکت در جمع های خانوادگی را ندارند و بجای آن علاقمند به خواندن کتاب در منزل هستند. در جمع های خانوادگی در صورت ضرورت شرکت خواهند کرد و ممکن است قبل از اتمام جشن ها و مراسم ها، مجلس را زودتر ترک کنند. آنها غالبا از تمام فعالیت های اطراف خود خسته می شوند.
موضوع مورد علاقه آنها را پیدا کنید. برای برقراری مکالمه یک به یک مکان ساکت تری پیدا کنید. فرد C از سکوت و زمان پردازش در منزل لذت می برد. به یاد داشته باشید ، ممکن است عضو خانواده شما به سبک C در انتخاب کلمات خود اقتصادی تر عمل کند.

ارتباطات خانوادگی و ارزیابی اعضای خانواده

پس از مشخص کردن سبک خود، می توانید سبک دیگران را ارزیابی کنید. شناخت چگونگی تمایلات دیگران برای برقراری ارتباط، در تعیین اینکه آیا رویکرد طبیعی شما مؤثر است یا نیاز به اصلاح دارد، به شما کمک می کند.
ما تعامل را از دیدگاه خودمان مشاهده می کنیم. باید آن را از نقطه نظر دیگری تغییر دهیم تا بتوانیم نتیجه بهتری را در ارتباط بدست آوریم. این بدان معنا نیست که ما باید خود را تغییر دهیم.
در حقیقت با تغییر برخی از رفتارها، در زمینه ارتباطات بصری، صوتی و کلامی، ما انسانها را در دیدگاه و واکنشها مورد تأیید و احترام قرار می دهیم. همانطور که استفن کاوی اظهار داشت: “ابتدا دیگران را درک کن ، سپس درک خواهی شد.”

خانواده ایده آل

در جشن ها ممکن است D و C بحث کنند که چه کسی درست می گوید، در حالی که، I و S در تلاش هستند تا آرامش خود را حفظ کنند و همه را راضی نگه دارند. نکته اصلی در برقراری ارتباط موفق خانواده، داشتن یک برنامه مؤثراست. ابتدا از سبک رفتاری خود و نحوه ترجیح انجام کارها آگاه باشید. سپس در نظر بگیرید که چگونه می توانید ارتباط خود را با هر یک از اعضای خانواده و در درون خانواده بهبود بخشید. با اعضای خانواده، کمتر احتمال دارد که سبک خود را تنظیم کنیم. حتی ممکن است انتظار داشته باشیم که اعضای خانواده به سبک مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند.
ما اقدامات و عملکردهای دیگران را از طریق دیدگاه خودمان و بر اساس سبک DISC خودمان مشاهده می کنیم. DISC به ما کمک می کند تا تشخیص دهیم که دیگران ممکن است سبک های رفتاری و روش های متفاوتی برای انجام کارها داشته باشند. برای برقراری ارتباط خوب، ابتدا باید سبک رفتاری خود و سپس سبکهای عزیزان خود را بشناسیم. انجام تنظیمات عملی خواهد بود. خوشبختانه با خانواده فرصت های زیادی برای تمرین خواهید داشت. پس از انجام تنظیمات مناسب می توانیم روابط خانوادگی خود را بهبود بخشیم.

 

عضویت و ورود
شماره موبایل خود را وارد کنید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
رمز عبور را وارد کنید
رمز عبور حساب کاربری خود را وارد کنید
برگشت
درخواست بازیابی رمز عبور
لطفاً پست الکترونیک یا موبایل خود را وارد نمایید
برگشت
کد تایید را وارد کنید
کد تایید برای شماره موبایل شما ارسال گردید
ارسال مجدد کد تا دیگر
ایمیل بازیابی ارسال شد!
لطفاً به صندوق الکترونیکی خود مراجعه کرده و بر روی لینک ارسال شده کلیک نمایید.
تغییر رمز عبور
یک رمز عبور برای اکانت خود تنظیم کنید
تغییر رمز با موفقیت انجام شد